sylwester w zakopanem logo
widok z kamery na krupówki zakopaneUwaga! Żaden obiekt nie wynajmuje w Zakopanem noclegów w okresie sylwestrowym na mniej niż 4 dni!!!

Świąteczny kulig zimowy

 

Któż z nas w dzieciństwie nie marzył o kuligu? Najlepiej takim prawdziwym z końmi i wielkimi saniami. W zimowej stolicy Polski marzenia z dzieciństwa spełniają się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Dzieci rosną, a marzenia zostają. Dlatego świąteczna oferta obejmuje niezliczoną ilość pensjonatów w Zakopanem, których właściciele organizują kuligi (jeden lub kilka zaprzęgów konnych z doczepionymi saniami).


Święta kojarzą nam się przede wszystkim z ciepłem, domowymi potrawami, prezentami i spokojną atmosferą . Kulig jako jedna z form spędzania wspólnie wolnego czasu doskonale wpasowuje się w świąteczny klimat. Jazda saniami zaprzężonymi w konie, to przede wszystkim dobra zabawa dostosowana do potrzeb użytkowników. Kulig jest coraz częściej formą uatrakcyjnienia rozpoczęcia zabawy sylwestrowej czy też świąt Bożego Narodzenia.


Noc spędzona na przejażdżce pod gwieździstym niebem jest na pewno olbrzymią atrakcją. Organizatorzy dbają o to, aby żaden z uczestników nie zmarzł. Służą temu różnego rodzaju baranie skóry, którymi można się okryć lub coś rozgrzewającego od środka, czyli grzane wino lub napój o wdzięcznej nazwie – gorzałka zbójnicka. Podczas przejażdżki przewidziany jest postój przy ognisku, gdzie mamy możliwość posłuchania góralskich pieśni i zjedzenia pieczonego ziemniaka, czy też spróbowania góralskiej kwaśnicy. Dodatkową atrakcją może być szałas rozbity w pobliżu ogniska, gdzie można przysiąść i posłuchać góralskich opowieści. O wysoki poziom atrakcji dbają, jak zawsze niezawodni górale. Zainteresowane osoby po potwierdzeniu chęci wzięcia udziału w kuligu i uregulowaniu należności mają możliwość przeżycia ciekawych i niezapomnianych chwil.


Świąteczny kulig jest swojego rodzaju urozmaiceniem i sposobem na aktywny wypoczynek
w okresie świąt, a także na zawarcie nowych i podtrzymanie starych znajomości. Kuligi bardzo pozytywnie wpływają na relacje międzyludzkie oraz nakręcają nas działania,  dlatego warto w nich uczestniczyć.
Typowy kulig kojarzy nam się z reguły ze śniegiem. Jest obawa, że śniegu nie będzie
z powodu ciepłej zimy, a co za tym idzie niewielkich opadów tego białego puchu. W takiej sytuacji sanie zostają zastąpione przez bryczki, które oczywiście pociągną konie.


Kuligi organizowane są zarówno dla małych, jak i dla większych grup. Trasa przejażdżki przebiega zazwyczaj przez najbardziej malownicze tereny, pola oraz zaśnieżone leśne regle. Jeżeli kulig odbywa się wieczorem, to trasę oświetla się pochodniami, co jest dodatkową atrakcją. W dawanych czasach tego typu rozrywka było domeną magnatów. Dzisiaj
z dobrodziejstw przejażdżek sańmi zaprzężonych w konie może korzystać każdy niezależnie od statusu społecznego.
Każdy turysta, który spędza czas w Zakopanem powinien skorzystać z możliwości uczestniczenia w kuligu. Są one niezwykle popularne w jednym z najpiękniejszych regionów w kraju, jakim są okolice Tatr.

Górale doskonale sprawdzają się w roli wodzirejówi zapewniają niezapomnianą rozrywkę, a ich śliwowica doskonale rozgrzewa i wpędza w wyśmienity nastrój. Jeśli zdecydujemy się na wzięcie udziału w Zakopiańskim kuligu możemy mieć pewność, że zapamiętamy te chwile na długi czas, a taka forma spędzania świąt na pewno przypadnie nam do gustu.


Tak więc świąteczny kulig zimowy, spożywanie pieczonego prosiaka oraz kiełbasek przy ognisku, zabawa do białego rana przy góralskiej muzyce, gry i zabawy… To wszystko
i o wiele więcej stanie się możliwe, jeżeli zdecydujemy się spędzić ten świąteczny czas w zimowej stolicy Polski.

kontakt z serwisem