sylwester w zakopanem logo
widok z kamery na krupówki zakopaneUwaga! Żaden obiekt nie wynajmuje w Zakopanem noclegów w okresie sylwestrowym na mniej niż 4 dni!!!

Tradycyjny góralski Sylwester

 

Wielu turystów decydujących się na sylwestra w Zakopanem spędza ten czas na Krupówkach. Krupówki to nic innego, jak jedna z najważniejszych ulic reprezentacyjnych miasta, położona w samym jego centrum. Będąc w Zakopanem należy zwrócić uwagę na jego najbardziej charakterystycznych mieszkańców. Mowa oczywiście o Góralach.


Dzięki góralom Zakopane jest stolicą sportów zimowych i bardzo istotnym punktem na mapie Polski. Jeżeli chcemy bliżej poznać obyczaje i kulturę tych niezwykłych ludzi powinniśmy zdecydować się na tradycyjnego góralskiego sylwestra w gronie prawdziwych górali. Podczas takiej nocy mamy możliwość zapoznania się z autentyczną kuchnią, kulturą oraz przede wszystkim niepowtarzalną gwarą. W samym Zakopanem występuje dosyć zniekształcona jej forma, co nie zmienia faktu, że posiada ona wielu entuzjastów.  Tak więc sylwester
w Zakopanem w formie tradycyjnego góralskiego sylwestra jest doskonałą alternatywą na zakończenie starego i powitanie nowego roku.  


Góralski sylwester odbywa się zwykle w tak zwanej „bacówce”, tradycyjnej karczmie, bądź chacie górskiej. Górale mają w zwyczaju nazywania ludzi pochodzących z terenów nizinnych „ceprami”. Nie jest to określenie obraźliwe, a jedynie mające na celu odróżnić ludzi nie pochodzących z gór od prawdziwych górali.
Podczas imprezy w góralskiej chacie będziemy mogli dowiedzieć się więcej o zwyczajach górali, ich życiu oraz spróbować regionalnej kuchni podhalańskiej. Do najbardziej znanych potraw należą: kwaśnica (robiona według najstarszej receptury), pieczony prosiak oraz bigos staropolski. Do wyśmienitego jedzenia potrzebny jest dobry trunek. Górale są mistrzami,


w robieniu różnego rodzaju nalewek i napitków, np. grzanego piwa czy wina. Nie może również zabraknąć tak samo słynnej, jak i tradycyjnej śliwowicy.


Górale są ludźmi niezwykle gościnnymi i w trakcie góralskiego sylwestra będziemy mogli posłuchać ich niezwykłych historii o życiu, okolicznych terenach i wydarzeniach, jakie miały miejsce w  przeszłości. W trakcie udanej zabawy znajdzie się czas na wesołą potańcówkę. Jest to świetna okazja do zapoznania się z ludowymi przyśpiewkami i piosenkami. Ci bardziej odważni mogą  w tym czasie spróbować swoich sił w tańcu góralskim, a dla wszystkich przygotowane są tradycyjne góralskie gry i zabawy. Turyści są niezwykle pożądani
w Zakopanem, dlatego też pomyślano o  niezliczonej ilości atrakcji. W związku z tym spędzenie nocy w gronie górali na pewno nie okaże się stratą czasu.


Na koniec szalonego sylwestra z góralami nie może zabraknąć głównej atrakcji, jaką niewątpliwie jest kulig. Jazda w saniach ciągniętych przez konie w magiczną noc sylwestrową jest wspaniałym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Śnieg przyjemnie migocze, a dzwoneczki przyczepione do sań umilają jazdę. Sanie wyposażone są w baranicę, która ma na celu ogrzewanie nóg podczas jazdy. Po kuligu następuje  czas, w którym rozpalane jest wielkie góralskie ognisko. Mamy wtedy możliwość upieczenia smacznej kiełbaski, zapalenia sztucznych ogni, bądź ogrzania się i zaśpiewania piosenek zwiastujących Nowy Rok. Po szalonej nocy na świeżym powietrzu wracamy do chałupy góralskiej, by dalej jeść, pić i świętować odejście starego roku.


Na tradycyjnym góralskim sylwestrze na pewno nie będziemy się nudzić. Możliwość poznania kultury przy jednocześnie świetnej zabawie jest tym, co zapamiętamy na długie lata. Bardzo możliwe, że za rok lub dwa miło wspomnimy tamtą sylwestrową noc i znowu zechcemy spędzić koniec roku inaczej niż zazwyczaj.

kontakt z serwisem