sylwester w zakopanem logo
widok z kamery na krupówki zakopaneUwaga! Żaden obiekt nie wynajmuje w Zakopanem noclegów w okresie sylwestrowym na mniej niż 4 dni!!!

  Jak Zakopane wita Nowy Rok

 

  Zakopane to miasto, które turystyką i turystami żyje cały rok, a w którym czeka na turystów wiele atrakcji zarówno latem jak i zimą. Zimą miłośnicy białego szaleństwa mają do dyspozycji świetnie przygotowane stoki i wyciągi narciarskie. Ci, którzy wolą wypoczywać w spokojniejszej atmosferze ale również na łonie natury  mogą wędrować po Zakopanem i okolicach świetnie przygotowanymi i oznaczonymi szlakami turystycznymi. Osoby, które nie lubią wędrówek górskimi szlakami a chcą znaleźć się na jednym ze szczytów tatrzańskich mogą wjechać na jeden z nich - przez cały sezon czynne są kolejki na Gubałówkę, Kasprowy Wierch , Butorowy Wierch. Spacerując po Zakopanem odwiedzić można liczne muzea i galerie. Na zakopiańskich Krupówkach znajduje się wiele zabytkowych budowli. Wieczorem można iść na sztukę do teatru Witkacego, lub na film do kina. Jeżeli podczas spaceru zechcemy coś zjeść zawsze można wstąpić do licznych restauracji, pizzerii, czy też karczm regionalnych, gdzie grają góralską muzykę i spróbować góralskich specjałów. Można tu również popływać na basenie geotermalnym na Antałówce. Pod skocznią i na górnej polanie Gubałówki można pojeździć konno. Każdy kto chociaż raz odwiedzi Zakopane przekonuje się, że jest to magiczne miasto, do którego chce się wracać. Szczególnym ku temu czasem  jest okres przedsylwestrowy i sylwestrowy.

 

Za sprawą opadów śniegu krajobraz Zakopanego i okolic pojawia się w całej krasie i okazałości. To i szczególna atmosfera panująca w Zakopanem w tym okresie gwarantują dobra zabawę, wspaniałe wrażenia, niepowtarzalne widoki pięknych, majestatycznych gór otulonych kołderką z białego puchu. Miasto do tego przedsylwestrowego okresu i zwiększonego ruchu turystów zaczyna przygotowywać się  już od października, a że ofert wszelkiego rodzaju jest co nie miara, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tą szczególną noc w roku Zakopane, jego stali mieszkańcy i przybywający tu licznie turyści witają na 100 różnych sposobów.  Tradycyjne przywitanie nowego roku zawsze posiada najwięcej zwolenników, a liczne bale i zabawy sylwestrowe pozwalają uczynić to w gronie biesiadujących razem znajomych. A więc lampka szampana i pierwszy jego łyk na pożegnanie starego roku i drugi łyk, życzenia dla najbliższych i fajerwerki na powitanie nowego roku. Sceneria tego powitania może być już jednak różna.

 

Tradycjonaliści z sal balowych przenoszą się na te chwile na zewnątrz lokalów w których balują, gdzie odbywają się te wszystkie ceremonie związane z powitaniem Nowego roku w postaci  składanych sobie nawzajem życzeń i pokazów sztucznych ogni. W innej scenerii witają nowy rok ci, którzy wybierają się na noworoczny kulig saniami zaprzężonymi w konie lub motorowymi. Ich pożegnanie starego a powitanie nowego roku odbywa się  najczęściej w plenerze na polanie, przeważnie  przy trzaskającym ognisku. Potem jeszcze kilka atrakcji związanych z zabawami na śniegu i powrót do schroniska, karczmy czy hotelu, by na sali balowej przetańczyć całą noc aż do białego rana. Można również powitanie nowego roku połączyć ze spacerem po głównych ulicach Zakopanego – Krupówkami czy ulicą Kościeliską i przy okazji jeszcze raz obejrzeć te wszystkie wspaniałości, które się przy nich znajdują. Część osób preferuje witanie nowego roku w kameralnych gronach w spokojnej atmosferze licznych zakopiańskich schronisk rozrzuconych w najbardziej malowniczych okolicach Zakopanego. Inni z kolei witają nowy rok w miejscach, które raczej kojarzą się z latem, wodą, słońcem i opalenizną czyli w termach i na basenach. W zasadzie można śmiało powiedzieć, że każdy znajduje dla siebie jakiś miejsce do spędzenia tego szczególnego dnia w roku w klimacie i otoczeniu, które mu najbardziej odpowiada.

Do tego dochodzi ta niepowtarzalna atmosfera, która niby każdego roku odbywa się w tej samej scenerii, ale każdego również roku jest jedyna, inna i niepowtarzalna. Iluminacji świetlnej ulic i budynków, gwaru i ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych, smakowitych zapachów docierających z karczm i restauracji, oraz  całej tej przedsylwestrowej atmosfery,  trzeba już doświadczyć tu na miejscu samemu. Można również powiedzieć że Zakopane, jego stali mieszkańcy i goście, którzy na ten okres ściągają do Zakopanego z całego świata witają Nowy Rok z nadzieją. Z nadzieją na jeszcze  lepsze jutro, powodzeniu w interesach, dobrego zdrowia, szczęścia i pomyślności swojej i swoich najbliższych i wiarą, że być może za kolejny rok znowu w gronie przyjaciół, znajomych, czy zupełnie sobie obcych osób spotkają się w tym niepowtarzalnym miejscu by znów w takiej wspaniałej atmosferze i scenerii witać kolejny rok.            

kontakt z serwisem